Informationsblad – 9 september 2017

Vid renovering eller olyckor i hemmet

Följande är bra för dig som är boende i bostadsrättsföreningen Borggården 99 att känna till. Har du frågor vänd dig till boende@brfbrg99.se

  • Om du planerar att renovera är det bra att komma ihåg att vissa åtgärder kräver styrelsens godkännande.
  • Om det sker en olycka eller skador i hemmet ex vattenläcka dokumentera och informera styrelsen.

 

Vi hjälps åt på fixardagen söndag den 22 oktober kl. 10.00

Inför fixardagen ber vi er att se över era förråd så som barnvagnsrum, cykelförråd och andra gemensamma ytor. Se om ni kan sälja av sådant som ni inte använder och annars så kommer det att finnas en container på fixardagen. Mer info kommer.

 

Färgburkar – ska till återvinningscentralen

Färgburkar och andra kemikalier får inte slängas i föreningens soprum. Dessa ansvarar du som boende för att ta till återvinningscentralen. TIPS!! Om du inte har tillgång till färdmedel att ta dig till återvinningscentralen vill vi tipsa om den mobila miljöstationen. Den 3/10-17 stannar den mobila återvinningscentralen i Björkhagen på Halmstadsvägen / Höganäsvägen, kl. 20‑20.45. För mer info se http://www.stockholmvattenochavfall.se/  

 

Håll dig uppdaterad på www.brfbrg99.se eller på facebook.com

Tidigare har informationsbladet satts upp i portarna, men från och med nu hittar du informationsbladet här på hemsidan, på www.facebook.com/BostadsrattsforeningenBorggarden99/ i tvättstugan samt på föreningens två anslagstavlor. 

Skrivet av